0
powrót do artykułów

Dlaczego nie warto się opalać?

 

Naukowcy i lekarze co roku grzmią na temat negatywnych skutków nadmiernych kąpieli słonecznych. Dziś opalanie jest po prostu niebezpieczne, dlatego wybierając się na wakacje, zwłaszcza z dziećmi powinniśmy się zaopatrzyć w dobrej jakości kremy z filtrami UV min. 30.

 

Powoli także odchodzi moda na opalone ciało, na rzecz pięknej alabastrowej skóry, która po kilku latach wygląda o niebo lepiej od tej spalonej słońcem. Ponadto odłażąca płatami skóra to niezbyt estetyczny wygląd, a mimo to, to wcale nie najgorsza konsekwencja nadmiaru słońca. Tak naprawdę już od urodzenia wystawiamy się nieustannie na działanie słońca, które jest zabójcze dla naszej skóry. Czerniak to najzłośliwszy z trzech nowotworów skóry, niestety zazwyczaj zmiany skórne zauważamy zbyt późno i wówczas niewiele da się zrobić.

Dlatego powinniśmy unikać opalania, a w czasie lata przynajmniej raz w tygodniu dokładnie oglądać całe ciało i obserwować jakiekolwiek zmiany. Tak naprawdę powinniśmy przynajmniej raz na dwa miesiące dokładnie się oglądać, nawet w sezonie zimowym, gdyż zmiany skórne spowodowane nowotworem nie następują natychmiast. Co ważne czerniak wykryty wcześnie jest prawie w 100% uleczany, dlatego jeśli znajdziesz najmniejszą zmianę nie panikuj, tylko spokojnie umów się na wizytę u lekarza i bądź dobrej myśli. Opalanie to zły pomysł na relaks w czasie wakacji, bowiem wiąże się to z niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia i życia.

Im szybciej to zrozumiemy tym lepiej, ponadto opalenizna znika po kilku tygodniach, a zmiany skórne pozostają na całe życie, nie wspominając o tym, że taka skóra dużo szybciej się starzeje i traci jędrność. Dlatego wybierając się na najbliższe wakacje przygotujmy sobie listę zabytków do zwiedzenia, książek do przeczytania i zaległych filmów do oglądnięcia. Bowiem równie skutecznie odpoczniemy czytając książkę pod parasolem w cieniu, niż opalając się na słońcu.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: