0
powrót do artykułów

Jak być dobrym ojcem?

 

Współcześni ojcowie zajmują się chętnie dziećmi, a niektórzy korzystają także z urlopów „tacierzyńskich”, aby być z malcem w ciągu pierwszych tygodni od jego narodzin. Dzisiejsi mężczyźni są dumni ze swoich pociech i z przyjemnością spędzają z nimi czas.

 

Poza tym udowodniono już, że więcej czasu z ojcem przekłada się na lepsze umiejętności społeczne, wyższą samoocenę i większe sukcesy w życiu dorosłym. Ponadto warto pamiętać, że bliskie więzi buduje się już we wczesnym dzieciństwie poprzez robienie razem zwykłych codziennych rzeczy. Wówczas dziecko uczy się dzięki obserwacji rodzica jego reakcji na otaczający świat i sposobów rozwiązywania codziennych problemów.

Bycie ojcem to wcale nie trudne zadanie, wystarczy po prostu kochać i od czasu do czasu spędzać swój czas wolny z dzieckiem. Warto, aby to było co dzień, a nie wyłącznie od święta. Wystarczą wspólne posiłki czy wieczorny rytuał czytania bajek, wówczas dziecko ma ojca wyłącznie dla siebie i z niecierpliwością czeka na ten wyjątkowy czas. Możemy również pobudować coś z klocków, polepić z plasteliny lub po prostu poukładać wspólnie puzzle. Czas dla dziecka nie musi być wcale czymś wyjątkowym i z „wielką pompą”, czasem zwykłe wspólne malowanie daje dziecku dużo więcej radości. Jeśli chcesz być naprawdę dobrym ojcem, pozwól swojemu dziecku uczestniczyć w twoich zwyczajnych zajęciach domowych, wychodźcie razem na spacer z psem, jedzcie do myjni lub pogrzebcie coś przy samochodzie.

Dziecko będzie się wtedy czuło ważne, potrzebne i traktowane z godnością, na jaką z pewnością zasługuje. Jeśli masz starsze dziecko, które nie może oderwać się od kompa, zaproponuj mu wspólną grę w szachy. Walka z prawdziwym przeciwnikiem, zwłaszcza ojcem jest z pewnością dużo bardziej ekscytująca, a poza tym uczy logicznego myślenia, strategii i pozwala zawęzić kontakty. Poza tym szachy wyciszają, uczą skupienia na konkretnym zadaniu i pokazują konsekwencje własnych działań. Dobry ojciec to przede wszystkim ojciec wymagający, który stawia przed swoim dzieckiem kolejne wyzwania, po to, aby uczyło się coraz więcej i pokonywało własne uprzedzenia i lęki. Zatem współcześni ojcowie do dzieła!

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: