+2
powrót do artykułów

Nurkowanie pasją życia

 

Nurkowanie to sport, który wiąże się z pewnego rodzaju ograniczeniem, po pierwsze nie można go uprawiać zawsze i wszędzie, po drugie potrzebujemy odpowiedniego stroju i sprzętu i po trzecie koniecznie musimy pójść na kurs, aby zdobyć odpowiednie uprawnienia.

 

Mimo to, to jeden z niewielu sportów, który dostarczy nam odpowiedniej ilości adrenaliny i dzięki któremu czujemy się jak odkrywcy podwodnego świata. Jeśli chcemy doświadczyć tego rodzaju przeżyć, musimy krok po kroku wykonać pewne punkty, które skutecznie zbliżą nas do nurkowania. Pierwszym z nich jest przejście konkretnego szkolenia dla płetwonurków, wybór formy i czasu trwania kursu zależy tylko od ciebie.

Tak naprawdę szkolenie polega na tym, aby przygotować płetwonurków do sytuacji awaryjnych pod wodą, jak np. utraty zapasu powietrza w butli. Po ukończeniu wybranego szkolenia otrzymasz certyfikat, dzięki któremu będziesz mógł nurkować na głębokości do 20 metrów i wypożyczać sprzęt na całym świecie. Co ważne, kurs taki kosztuje obecnie około 700 zł, gdy lekcje odbywają się na basenie i około 1500 zł, gdy trwa on w weekend. Gdy mamy już certyfikat pozostaje nam kupić odpowiedni sprzęt, kompletne wyposażenie nurka jest drogie, ale raz kupione służy na lata. Ważne, aby inwestować w sprzęt znanych firm, który jest dopracowany technicznie.

Tak naprawdę 99% wypadków pod wodą dochodzi wskutek błędu ludzkiego, a nie awarii sprzętu, ponieważ ten jest zazwyczaj tak dobry, że nie ma ryzyka defektu. Gdy już mamy za sobą kurs i kupno sprzętu pozostaje tylko wybór akwenu do nurkowania. Piękne miejsca do nurkowania to nie tylko Morze Czerwone czy Wielka Rafa Koralowa w Australii, ale także na Mazurach, Pojezierzu Kaszubskim czy na wybrzeżu Bałtyku. Szczególnie godne polecenia jest jezioro Hańcza na Pojezierzu Suwalskim ze względu na głębokość, piękne ukształtowanie dna i bogactwo roślin i ryb.

Natomiast Chorwacja to prawdziwy raj dla płetwonurków, głównie ze względu na ciepłe i bardzo ciekawe wody Adriatyku kryjące przepiękne miejsca tak uwielbiane przez amatorów podwodnych spacerów. Popularne w tamtych rejonach miejsce zwanego Katedrala, przy brzegu zatoki Široka jest słynne z szeregu podwodnych jaskiń z licznymi szczelinami i rozpadlinami. Dzięki licznym otworom w skałach, dzienne światło tworzy piękną grę świateł i cieni na ścianach podziemnych jaskiń. Zachęcam wszystkich pasjonatów sportów do nurkowania, które być może stanie się nową życiową pasją.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: