+1
powrót do artykułów

Wszystko o testosteronie

 

Testosteron to jeden z najsilniejszych hormonów, który jest uosobieniem męskiej potencji. W USA przeprowadzono badanie mające na celu pokazanie właściwości testosteronu który wstrzyknięto do krwiobiegu kurom.

 

W ciągu jednej doby łagodne dotąd kury zmieniły się w buchające agresją zwierzęta, które ciągle gdakały i zalecały się do innych kur Testosteron dociera bowiem do wszystkich tkanek i włącza drzemiące dotąd geny DNA, przez co wzbudza łańcuch reakcji biochemicznych, które decydują o wszystkim: od naszego nastroju, przez chęć dominacji nad innymi, po koordynacje ruchową i fazy snu.

Testosteron
zaczyna się wydzielać w okresie dojrzewania, by najwyższy poziom osiągnąć w okolicach dwudziestki, a po 30 roku życia zaczyna spadać około 1% na rok. Poza tym wysoki poziom testosteronu idzie w przez ze skłonnością do ryzykownych zachowań np. paleniem i piciem, udziałem w bójkach, wypadkach i niebezpiecznym seksem. Z drugiej jednak strony mężczyźni z wysokim poziomem tego hormonu rzadziej chorują na nadciśnienie i mają zawał. Wysoki poziom testosteronu osłabia bowiem układ odpornościowy, prawdopodobnie upośledzając działanie białych krwinek. Poza tym nie każdy wie, że testosteron wpływa również na wahania nastroju. Zarówno nadmiar, jak i niedobór jest szkodliwy, jak zatem osiągnąć prawidłowy poziom testosteronu?

Najpierw musisz zrobić badanie z krwi, które pozwoli określić jaki masz poziom i czy należy go podnieść czy może obniżyć. Według badań najprostszym sposobem na obniżenie testosteronu jest: zakończenie studiów, małżeństwo i spłodzenie dziecka. Natomiast gdy mamy zbyt niski poziom i chcemy go nieco podnieść najlepiej stosować odpowiednią dietę i regularnie ćwiczyć siłowo. Pamiętajmy także, że najwięcej testosteronu mamy rano, a po godzinie 20 jest go najmniej.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: