+1
powrót do artykułów

Buty sportowe, jak je wybrać?

 

Buty sportowe nie są uniwersalne, mają konkretne przeznaczenie, inaczej zbudowane są te do joggingu a inaczej na siłownie. Dlatego zanim wybierzesz się do sklepu, spokojnie się zastanów, do jakich zajęć potrzebujesz butów sportowych.

 

Buty sportowe pomagają osiągnąć wyznaczony cel treningowy, dzięki nim także minimalizujemy ryzyko kontuzji zwłaszcza w joggingu Bowiem źle dobrane obuwie może spowodować ból kolan, a także ból kręgosłupa, nie mówiąc już o zwykłych obtarciach. Na rynku wybierać możemy obecnie spośród kilku modeli i marek, które specjalizują się w obuwiu sportowych. Buty te nie należą do najtańszych, za to z pewnością zadbają skutecznie o nasze stopy, gdyż wykonane są z odpowiednich materiałów i mają właściwy kształt.

Poza tym kupujemy buty sportowe raz na kilka lat, zwłaszcza gdy ćwiczymy na siłowni. A dobrze dobrany but przeznaczony tylko do treningu na sali fitness będzie nam służył naprawdę długo. Co jest zatem najważniejsze przy wyborze tego rodzaju butów sportowych? Po pierwsze buty do siłowni powinny posiadać spłaszczoną piętę, by ułatwić technikę ćwiczeń, jak na przykład kroki bazowe. Podeszwa powinna być elastyczna i znacznie cieńsza niż w butach do biegania. Ponadto podeszwa nie powinna być również całkiem płaska, gdyż wówczas buty sportowe będą się po prostu ślizgały. Tego rodzaju buty sportowe nie muszą posiadać poduszek powietrznych, gdyż nowoczesne podłogi posiadają odpowiednią amortyzację.

Wyjątek stanowią osoby z dużą masą ciała, bowiem poduszki powietrzne chronią wówczas stawy skokowe podczas ćwiczeń. Warto wybierać buty sportowe wykonane z materiałów oddychających, gdyż stopa podczas treningu nadmiernie się poci. Nowe modele butów posiadają odpowiednio wyprofilowaną podeszwę, dzięki czemu nie są obciążane mięśnie łydek, ponadto mają specjalne uelastyczniające rowki w bocznych ściankach butów, które przydają się w czasie ćwiczeń z taśmami. I na koniec obuwie na siłownie powinno być dopasowane, sznurowane i elastyczne, w końcu dzięki temu nasze stopy mają komfort, a my unikamy różnego rodzaju kontuzji

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: