+2
powrót do artykułów

Deski snowboardowe

 

Snowboard to sport zimowy, który zyskuje coraz większe grono fanów. I trudno się temu dziwić, gdyż dostarcza on fantastycznych przeżyć na stoku i zasadniczo podnosi poziom adrenaliny Najważniejszym sprzętem dla snowboardzisty jest deska, zanim jednak ją kupimy, warto się dowiedzieć czegokolwiek o tego rodzaju sprzęcie.

 

Współczesne deski snowboardowe dzielą się na dwie kategorie: miękkie i twarde. Deski miękkie używane są wraz z miękkimi wiązaniami i butami w stylu freeride i freestyle. Nadają się one bowiem do jazdy zarówno na przygotowanej trasie, jak i poza nią. Deski snowboardowe tego rodzaju cieszą się ogromną popularnością wśród snowboardzistów, gdyż są wygodne i wszechstronne. Miękkie buty i bardzo dobre przenoszenie sił na deskę oraz możliwość uprawiania prawie każdego stylu to podstawowe zalety tego sprzętu.

Ponadto łatwość i szybkość nauki jazdy sprawiły, że to obecnie dominujący sprzęt na stokach. Natomiast deski snowboardowe twarde używane są wraz z twardymi butami i wiązaniami, co nie jest szczególnie komfortowe. Są one stosowane głównie przez zwolenników szybkiej jazdy rekreacyjnej na krawędziach na przygotowanych trasach oraz przez zawodników startujących w konkurencjach alpejskich. Wysoka specjalizacja twardych desek snowboardowych, mniejszy komfort w twardych butach i niska efektywność nauki sprawiają, że ten rodzaj desek jest wykorzystywany wyłącznie przez zapalonych fanów lubiących duże prędkości i wychylenia w skręcie.

Do nauki jazdy dobieraj deskę najwęższą, ale na tyle szeroką, by czubki palców i pięty zarazem nie wystawały zbytnio za deskę. Natomiast rozstaw wiązań powinien być proporcjonalny do wzrostu, czyli tak, by po zapięciu wiązań pozycja była niewymuszona, swobodna. Z kolei dobranie dobrej długości deski nie jest już takie proste. Od kilku sezonów zauważalna jest tendencja do używania dłuższych desek, dotyczy to także początkujących. Najważniejsza zasada snowboardu brzmi: zawsze należy jeździć na ugiętych nogach, nigdy nie wyprostowanych! Chodzi zarówno o sterowność, jak i bezpieczeństwo. Cała sztuka polega na tym, żeby dobrze balansować swoim ciałem oraz jego ciężarem, dzięki temu nauczymy się trzymać równowagę.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: