+6
powrót do artykułów

Jogging czy bieżnia?

 

Chcąc zrzucić kilka zbędnych kilogramów zaczynamy uprawiać jakiś sport bądź chodzimy regularnie na siłownię. Oczywiście ruch to zdrowie i jeśli chcemy schudnąć to najskuteczniejszy i najpewniejszy sposób. Ostatnie badania przyznały joggingowi wysoką skuteczność w dążeniu do zachowania kondycji i zdrowia.

 

Bieganie zapobiega bowiem chorobom układu krążenia i serca, wzmacnia wydolność układu oddechowego, ponadto obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega rozwojowi osteoporozy. Poza tym uprawiając jogging skutecznie wyrzeźbimy mięśnie nóg i ujędrnimy tym samym całe ciało. Pozostaje zatem najważniejsze pytanie: co jest lepsze jogging na świeżym powietrzu czy bieżnia w domu lub na siłowni? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych upodobań, gdyż obie te aktywności posiadają zarówno wady, jak i zalety.

Zacznijmy zatem od joggingu na świeżym powietrzu, którego największą zaletą jest dotlenienie mózgu i całego organizmu. Poza tym biegając podziwiamy krajobraz, który wciąż ulega zmianie i tym samym wcale się nie nudzimy. Do najpoważniejszych wad należy zmieniająca się aura pogodowa, która warunkuje nasz trening, bowiem gdy pada deszcz albo jest minusowa temperatura, nikomu nie chce się wychodzić z domu. Poza tym uprawiając jogging na nierównym podłożu narażamy się na rozmaite kontuzje

Jeśli chodzi o bieżnie to jej największą zaletą jest brak ryzyka kontuzji i możliwość trenowania o każdej porze roku. Za to największymi wadami jest brak możliwości dotleniania organizmu i jednostajne otoczenie. Zatem dla każdego co innego, tak naprawdę nie ma znaczenia czy ćwiczymy na świeżym powietrzu czy w siłowni, bowiem ruch w każdej formie to zdrowie.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: