+2
powrót do artykułów

Korzyści z bieżni

 

Bieżnia to jeden z podstawowych przyrządów fitness który pomaga nam w osiągnięciu doskonałej formy fizycznej. Na bieżni można nie tylko biegać, jeśli bowiem ktoś nie przepada za joggingiem, może po prostu wykorzystywać ją do innej formy aktywności, mianowicie chodzenia.

 

Bieżnia gwarantuje nam równomierne tempo oraz co ważniejsze zawsze tę samą nawierzchnię. Zanim zakupimy ten przyrząd dokładnie zorientujmy się, jakie modele są na rynku i co naprawdę jest potrzebne. Dla przykładu w węższych bieżniach lepsze jest rozwiązanie, gdy poręcz znajduje się z przodu, a nie po bokach. Poza tym koniecznym elementem wyposażenia jest wskaźnik prędkości, pokonanego dystansu oraz czasu treningu.

Warto także, aby nasz sprzęt posiadał wskaźnik zużycia kalorii czytnik pulsu oraz różne programy treningowe np.: podejście pod górę, zejście w dół czy wyścigi. Dobra bieżnia to z pewnością nie tania inwestycja, jednakże w porównaniu z korzyściami, warto wydać na nią pieniądze. Poprawia ona bowiem ogólną sprawność fizyczną, zwiększa wytrzymałość mięśni oraz modeluje sylwetkę. Ćwiczenia na bieżni to doskonały sposób na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.

A jedyne czego potrzebujemy to wygodny strój i buty. Oczywiście, aby odchudzanie było skuteczne, powinniśmy połączyć trening z odpowiednią dietą. Badania naukowe dowodzą ponadto, że na bieżni łatwiej jest rozwinąć wysokie prędkości, wówczas wydatek energetyczny, z jakim się one wiążą jest przy treningu na maszynie do 10% niższy. Wiąże się to głównie z mniejszym oporem powietrza, poza tym krok biegacza wydłuża się średnio o około 5%.

Bieżnia umożliwia nam bieganie o każdej porze dnia, niezależnie od pogody, zmniejszamy obciążenie stawów i minimalizujemy ryzyko kontuzji Poza tym niekwestionowaną zaletą bieżni jest możliwość precyzyjnego zaplanowania treningu, możemy bowiem ustawić prędkość i obciążenie podczas biegu, obserwować ilość spalonych kalorii i pokonany dystans.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: