+1
powrót do artykułów

Kulturystyka

 

Kulturystyka nie każdemu kojarzy się pozytywnie, zazwyczaj sądzimy, że to pewnego rodzaju patologia w dbaniu o własne ciało.

Myślenie to jest jednak błędne, bowiem w założeniu wg Stanisława Zakrzewskiego kulturystyka to „kierunek, w którym ćwiczący zmierza głównie do uzyskania pięknej sylwetki i wyrobienia muskulatury(...) Mięśnie, skazane na bezczynność, szukają sztucznych bodźców ruchowych. Szuka ich także człowiek, który nie chce stać się ułomkiem, któremu siła i sprawność potrzebne są do dobrego samopoczucia.” Obecnie żyjemy w czasach, gdy wzrasta świadomość konieczności dbania o sylwetkę i kulturę fizyczną.

Wreszcie większość z nas zrozumiała, że aby być zdrowym i sprawnym należy po prostu ćwiczyć. Kulturyści to dziś osoby ceniące własne ciało i dbające o jego rozwój. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy widzimy kulturystę, którego muskulatura zdeformowała ciało, gdyż jest jej stanowczo za dużo. Wówczas taki człowiek nie wygląda, ani zdrowo, ani estetycznie, lecz wręcz komicznie. Dlatego należy zapamiętać, zanim zajmiemy się kulturystyką, że ćwiczenia i aktywność ruchowa są pożądane i wskazane pod warunkiem, że dozowane są w sposób prawidłowy, uzasadniony metodycznie i dostosowany do stopnia sprawności każdego organizmu. Ponadto zbudowanie harmonijnej, dobrze umięśnionej sylwetki nie jest kwestią tygodni, ale miesięcy.

Naczelną zasadą obowiązującą w kulturystyce jest sformowana przez Joe Weidera zasada treningu holistycznego. Zatem do takiego treningu należy podchodzić wszechstronnie, ciało powinno być kształtowane całościowo, a mięśnie rozwijane harmonijnie. Systematycznie, ciężkie, przemyślane treningi i odpowiednio dobrana dieta mogą bowiem sprawić, że nasza sylwetka stanie się dla innych obiektem zazdrości, dla nas zaś powodem do radości i dumy. Wystarczy do tego konsekwencja i wytrwałość. Ćwicząc na siłowni możesz do bardzo późnej starości dbać o własne ciało i utrzymywać je w znakomitej kondycji. Jeśli więc wybrałeś ten styl życia, którego nieodłączną częścią jest sport, wybrałeś dobrze!

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: