0
powrót do artykułów

Muay Thai sport dla odważnych cz.1

 

Nie każdy z nas wie, że bokserzy Muay Thai przed wejściem na ring smarują się specjalnym olejkiem, którego zadaniem jest znieczulać i jednocześnie pobudzać ciało. Zapach tego olejku jest specyficzny, dlatego wokół ringu rozprzestrzenia się niezwykle pikantny aromat.

 

Oprócz wrażeń zapachowych w czasie walki towarzyszą nam również wrażenia słuchowe, gdyż zawodnikom towarzyszy tradycyjna melodia Sarama, w której kluczową rolę odgrywają bębny oraz piszczałki. To jednak nie jedyne zaskakujące informacje o Muay Thai, jest ich bowiem bardzo wiele, jedno jest pewne, sport ten jest przeznaczony dla ludzi o mocnych nerwach, dlaczego?

Przede wszystkim w innych sztukach walk zdobywa się punkty za każdy celny cios, natomiast w przypadku Muay Thai uderzenie ma być nie tylko celne, ale przede wszystkim musi zaboleć przeciwnika. Dlatego kopnięcia są zadawane goleniem, czyli najtwardszą częścią nogi, a uderzenia łokciem. Powstałe w Tajlandii w czasie starożytnych wojen z Birmą Muay Thai ma bowiem tylko jeden cel, powalić przeciwnika, dlatego w stylu tym nie ma miejsca na widowiskowe akrobacje, które są bezużyteczne w walce praktycznej.

Wszystkie ciosy są wykonywane szybko, precyzyjnie najtwardszą częścią ciała, aby skutecznie zadać ból i unieszkodliwić przeciwnika. Siła tych ciosów sprawią, że wielu zawodników znoszonych jest na noszach, a walki kończą się nokautem. Siła to kluczowe słowo w Muay Thai, przeciwnik musi ją dotkliwie odczuć w czasie walki, nie bierze się ona jednak z rozmiaru mięśni, ale z odpowiedniej techniki i dynamiki ciosu.

 

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: