+1
powrót do artykułów

Muay Thai sport dla odważnych cz.2

 

Artykuł wcześniejszy wprowadził nas nieco w tajniki walki Muay Thai, która jest popularna w całej Azji południowo-wschodniej. Sama nazwa Muay Thai w wolnym tłumaczeniu oznacza „sztukę ośmiu kończyn”, czyli dwa kolana, dwa golenie, dwa łokcie i dwie pieści, których zadaniem jest powalenie przeciwnika.

 

Niektórzy powiedzą, że to bezwzględny i brutalny sport, z pewnością takim on jest. Jednakże oglądanie Muay Thai na żywo w Tajlandii, gdzie ważna jest również tradycyjna otoczka tzn. stroje, muzyka, hipnotyzujący taniec dziękczynny zawodników oraz oszałamiająca atmosfera to niezwykłe przeżycie. Każdy zawodnik to wojownik, który posiada takie cechy jak: szybkość, wytrzymałość, precyzja, siła i koordynacja ruchowa.

Poza tym tajski bokser kieruje się w czasie walki ważną zasadą życiową leżącą u podstaw tajskiego życia, mianowicie cokolwiek robimy, musi to być przepełnione radością. Dlatego zawodnicy po pojedynku padają sobie w ramiona, gratulują i wymieniają pochwały, niekiedy nawet w czasie walki zaobserwować można uśmiechy, gdy jednemu z nich uda się wykonać jakiś kunsztowny cios, a drugi mimo bólu natychmiast to doceni.

U nas takie zachowanie jest nie do pomyślenia, i mimo że Muay Thai jest brutalnym sportem, moglibyśmy się wiele nauczyć od tajskich bokserów. U nich nie ma bowiem miejsca na niekontrolowaną złość i nienawiść wobec przeciwnika, co często obserwujemy podczas walk w kulturze europejskiej.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: