+2
powrót do artykułów

Tai chi dla każdego

 

Każdy ćwiczący tai chi twierdzi, że powolne i płynne ruchy tai chi i towarzyszce im głębokie oddechy uspokajają umysł i pomagają całkowicie się odprężyć Tai chi bowiem to nie tylko sposób na uregulowanie oddechu i rytmu serca, ale także oczyszczanie umysłu z niepotrzebnych myśli i emocji.

 

Ten rytuał taoistyczny, wypływający z chińskiej filozofii jest przez niektórych uważany także za swoistego rodzaju sztukę walki, dzięki której uczymy się, aby nasze decyzje i działania były wyłącznie racjonalne Tai chi można zacząć ćwiczyć w każdej chwili, nie ma znaczenia ile mamy lat, na jakiej półkuli żyjemy, ani jaką mamy kondycję, poza tym według najnowszych badań tai chi rozwija nie tylko nasze ciało, ale również mózg, a przede wszystkim inteligencję.

Chińczycy wierzą bowiem, że każdy człowiek ma siedem rodzajów inteligencji, a dzięki tai chi pozyskujemy kolejne dwie. Na czym dokładnie polega filozofia tai chi? Według wierzeń świat składa się z dwóch elementów: yin i yang, czarna yin symbolizuje kobietę i mikrokosmos, a biała yang mężczyznę i makrokosmos, oba te elementy się uzupełniają i pokazują równowagę w przyrodzie. Nasze obecne życie przypomina bardzo yang, gdyż żyjemy szybko, z problemami, brak nam na wszystko czasu, jesteśmy niecierpliwi, sfrustrowani i nerwowi. Tymczasem tai chi uczy nas jak zwolnić tempo, zauważać drobne rzeczy i spowolnić przepływ naszych myśli. Jeśli uda nam się zachować równowagę, będziemy o wiele zdrowsi i szczęśliwsi.

Trening na początku nie należy do najłatwiejszych, gdyż płynne i spokojne ruchy wyprowadzają zniecierpliwionych ćwiczących z równowagi, dlatego należy zacząć ćwiczenia od krótkiej medytacji i ustabilizowania oddechu. Nazwy sekwencji ruchów powstały ponad tysiąc lat temu, a ich celem jest całkowite odprężenie umysłu i ciała, jak podczas medytacjiTai chi
to sztuka życia, dlatego każdy kto zacznie się jej uczyć, zmieni swoje życie na lepsze, wystarczy tylko trochę chęci.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: