0
powrót do artykułów

Xiandai wushu

 

Wschodnie sztuki walk od zawsze pasjonowały nas ludzi Zachodu, podziwiamy perfekcyjny ruch, efekt wizualny, siłę i sprężyste ciało zawodników. Prawie każdy z nas wie coś o sztukach walki tj.: karate czy judo, nie każdy jednak słyszał o xiandai wushu

 

Co to za sztuka walki i czym się charakteryzuje? Xiandai wushu to chiński termin oznaczający współczesne wushu, to połączenie kung-fu tradycyjnego z elementami gimnastycznymi i tańcem. Co ważne sztuka ta wcale nie służy do walki, to raczej wschodnia odmiana ćwiczeń sprawnościowych, które kształtują ciało i hart ducha. Nie służy zatem samoobronie, lecz dąży do perfekcji ruchu i jak najlepszego efektu wizualnego.

Dyscyplina ta jest tradycyjną chińską sztuką walki, której początki sięgają około czterech tysięcy lat p.n.e., natomiast obecnie ten dynamicznie rozwijający się sport aspiruje do osiągnięcia statusu dyscypliny olimpijskiej Xiandai wushu w odmianie tradycyjnej charakteryzuje się perfekcyjnymi uderzeniami, przechwytami, kopnięciami, dźwigniami oraz doskonałym posługiwaniem się wszelkiego rodzaju bronią w walce z przeciwnikiem. Natomiast w odmianie sportowej dominują elementy artystyczne i akrobatyczne, które jednocześnie należą do bardzo widowiskowej części wushu.

To jedna z bardziej dynamicznych dyscyplin o bardzo złożonej strukturze ruchu i wymagająca ogromnej gibkości. W czasie walki oceniany jest nie tylko styl, tempo i dynamika, ale przede wszystkim charakter wushu oraz nandu, czyli szczególnie trudne techniki. Rozwój współczesnego wushu idzie w kierunku najbardziej wizualnej strony wschodnich sztuk walk, dlatego zmiany w poziomie trudności wykonywanych technik nadal rosną, a zatraceniu ulega naturalny ruch ciała i duch wushu. Ponadto nieustanny rozwój ruchu, technik, skoków oraz rozmaitych elementów artystycznych spowodował potrzebę zmiany systemu oceniania.

Dlatego też obecnie system oceniania w wushu sportowym jest blisko spokrewniony z systemem stosowanym w akrobatyce sportowej Xiandai wushu to niezwykłe widowisko, które każdy pasjonat sztuk walk powinien oglądnąć. Ponadto uprawiając jakikolwiek sport poprawiamy funkcjonowanie całego organizmu, a zwłaszcza układu krążenia, mięśniowego i s
zkieletowego. A dzięki dobrej kondycji fizycznej możemy się cieszyć zdrowiem do późnych lat starości.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: