0
powrót do artykułów

Zalety jazdy konnej

 

Przynajmniej kilka tysięcy lat liczy sobie wspólna historia człowieka i konia, który był przez wieki obiektem rozrywki, narzędziem walki, przedmiotem nauki i sztuki. Dziś konie związane są z rekreacją albo hazardem, w postaci wyścigów konnych.

 

A jazda konna zyskuje coraz większe grono zwolenników, których pasją są te piękne i silne zwierzęta. Jazda konna obecnie dostępna jest dla każdego, a przejażdżka na koniu stanowi niezapomniane przeżycie. Poza tym niezwykle popularne są wczasy w siodle, wielodniowe konne rajdy, pokazy, zawody hippiczne, konkursy ujeżdżenia, skoków i woltyżerka. Poza tym jazda konna wpływa korzystnie na dzieci autystyczne, a hipoterapia to niezwykle uznane już zajęcia z udziałem koni dla osób, a zwłaszcza dzieci niepełnosprawnych.

Co powinniśmy wiedzieć o tych niezwykłych zwierzętach, zanim zdecydujemy się na jazdę konną? Po pierwsze istnieje duża rozmaitość ras i typów koni, które poruszają się trzema różnymi chodami: stępem, kłusem lub galopem, a każdy z tych chodów może mieć różne tempo. Aby bezpiecznie jeździć konno należy ubrać odpowiedni strój, który zniweluje ewentualne skutki upadku z konia. Najistotniejszą częścią stroju jeździeckiego jest nakrycie głowy, czyli toczek wykonany ze sztywnego plastiku i pokryty ciemnym aksamitem. Ponadto równie ważne są odpowiednie, wysokie buty i bryczesy, czyli spodnie pozbawione szwów po wewnętrznych stronach nogawek ze specjalnymi wzmocnieniami na wysokości kolan, które ochronią nas przed otarciami.

Nie należy też zapominać o dobrym siodle, które ułatwia poprawny dosiad i sprawia, że jazda konna jest prawdziwą przyjemnością. Podczas jazdy konnej pracują nie tylko mięśnie ud, łydek, ale także górne partie mięśni, poza tym jazda konna rozluźnia i rozciąga nasze mięśnie. Tak naprawdę jazda konna jest wskazana dla każdego, gdyż wpływa ona korzystnie na poprawę pracy układu krążenia oraz układu oddechowego.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: