+1
powrót do artykułów

Dlaczego plan treningowy jest tak ważny?

 

Planowanie to bardzo ważny aspekt naszej egzystencji, który jest obecny właściwie od momentu naszego urodzenia, gdy rodzice planują pierwsze etapy naszego życia. Każdy z nas ma świadomość, że dzięki planowaniu nasze życie jest dużo prostsze, a spełnienie wymarzonego celu efektywniejsze.

Niestety w odniesieniu do treningu zapominamy często o tym aspekcie myśląc, że samo pójście na siłownię i wykonanie kilku przypadkowych ćwiczeń, pomoże nam skutecznie zadbać o formę. Tymczasem plan treningowy podobnie jak w innych dziedzinach życia, jest kluczowym elementem właściwie dobranego treningu.

Tak naprawdę dobry plan treningowy jest fundamentem przyszłego sukcesu, powinniśmy zatem zaplanować nie tylko najbliższe treningi, ale wskazane jest również planowanie długofalowe na przestrzeni całego roku. Konkretny plan treningowy powinien zawierać przede wszystkim cel, jaki chcemy uzyskać, może to być np. budowanie masy, poprawa wytrzymałości czy regeneracja.

Kiedy wybierzemy już cel naszego treningu, wówczas musimy podporządkować mu kolejne elementy składowe tj.: ilość treningów w tygodniu, ilość treningów i ich rozkład ze względu na poszczególne grupy mięśniowe, liczbę serii, powtórzeń, wielkość obciążeń, długość przerw wypoczynkowych. Te wszystkie dokładne informacje tworzą nam właśnie plan treningowy dzięki któremu szybko i skutecznie osiągniemy wymarzony cel, a przecież o to właśnie nam chodzi!

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: