+1
powrót do artykułów

W jaki sposób mięśnie się odbudowują? cz.1

 

Większość z nas się zastanawia się, jak to się dzieje, że kulturyści dysponują takim przyrostem mięśni? Dlaczego nam mięśnie tak nie rosną, mimo iż ciężko trenujemy? W jaki sposób nasze mięśnie się odbudowują?

 

Po pierwsze należy sobie uświadomić, że nasz organizm jest ciągle w stanie dynamicznym, w dzieciństwie rośniemy i przybieramy na masie bardzo szybko, później nadchodzi moment względnej stabilizacji, a na starość niestety nasz organizm coraz więcej traci niż buduje. Jednakże niektórzy zauważyli, że ową prawidłowość można lekko nagiąć.

Wiadomo bowiem, że intensywne ćwiczenia powodują mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, w miejscu owym pojawiają się komórki, które włączają się do tkanki mięśnia i rozpoczynają produkcję białka, które wypełnia rozdarcie. Wówczas przy nadmiernej utracie tkanek organizm zaczyna gromadzić nadmiar elementów, aby go odbudować i wzmocnić, co obserwujemy w przypadku kulturystów. Dlaczego mięśnie w ogóle rosną?

Nie każdy wie, że mięśnie to 90% białka, tymczasem podczas intensywnego treningu mięśnie wykonują pracę i tracą owe białko, organizm dostaje wówczas sygnał do kompensacji białek, czyli rozwoju masy mięśniowej. Dlatego po rozpoczęciu treningu nasz organizm musi najpierw przejść przez okres adaptacji, czyli przystosować mięśnie do obciążeń, zatem w pierwszym miesiącu ćwiczeń bardzo rzadko można zaobserwować jakikolwiek przyrost mięśni.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: