+2
powrót do artykułów

Jakie są rodzaje otyłości?

 

W dzisiejszych czasach otyłość jest uważana za chorobę cywilizacyjną, a obecnie w Polsce cierpi na nią około 20% naszej populacji, natomiast nadwaga występuje u 45% mężczyzn i 35% kobiet.

 

Sama otyłość może być zaburzeniem pierwotnym, wówczas mówimy o otyłości prostej lub skutkiem jakiegoś schorzenia. W obu jednak sytuacjach wpływa ona destrukcyjnie na nasz organizm, a w niektórych przypadkach może doprowadzić także do śmierci. W artykule tym poruszać będziemy kwestie związane wyłącznie z otyłością prostą, będącą skutkiem dodatniego bilansu energetycznego. Dzieje się tak, gdy spożywamy nadmierną ilość pokarmów, mamy niski metabolizm spoczynkowy i prowadzimy bierny tryb życia. Wówczas energia, którą dostarczamy do organizmu nie jest wykorzystywana, lecz odkłada się w formie tłuszczu w różnych partiach ciała. W takich wypadkach jedynie dodatkowy wysiłek fizyczny jest w stanie zrównoważyć całkowity bilans energetyczny.

Walka z otyłością nie należy do najłatwiejszych, gdyż wymaga niezwykle silnej motywacji i samozaparcia od osoby dotkniętej tą przypadłością. Jeśli jednak wystarczająco się zmobilizujemy, zaczniemy uprawiać sport przynajmniej dwa razy w tygodniu oraz zmienimy nawyki żywieniowe, szybko wrócimy do właściwej wagi Otyłość to choroba przewlekła, a do jej zdiagnozowania potrzebne są dwa parametry: ilość tkanki tłuszczowej podanej w procentach oraz wskaźnik masy ciała BMI. Właściwie każdy z nas może sam sprawdzić czy jego waga jest prawidłowa czy może cierpimy na otyłość lub mamy sporą nadwagę. Gdy wskaźnik BMI pokaże, że mamy otyłość należy szybko podjąć terapię odchudzającą, jak również zwrócić uwagę, jaki rodzaj otyłości mamy.

Rodzaje otyłości wyróżnia się na podstawie rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie:
- otyłość uogólniona (prosta)
- otyłość brzuszna (androidalna)
- otyłość pośladkowo-udowa (gynoidalna).
Zazwyczaj występuje otyłość prosta, którą charakteryzuje równomierny rozkład tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Natomiast otyłość typu „jabłko” częściej występuje u mężczyzn, a otyłość typu „gruszka” dotyczy przede wszystkim kobiet.

Gdy posiadamy już wszystkie informacje, tzn. że mamy otyłość i dokładnie wiemy jakiego rodzaju, możemy skutecznie z nią walczyć stosując odpowiednią dietę i ćwicząc zagrożone partie ciała. Najważniejsze, aby jak najszybciej uporać się z tym problemem i nie dopuścić do pojawienia się rozmaitych powikłań związanych z otyłością, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.

KOMENTARZE

KOMENTARZE (0)

TWÓJ KOMENTARZ: